Kugelbunkre v rámci Südostwallu

Kugelbunker-1-300x232

Použitie kugelbunkra v rámci Südostwall-u v okolí Bratislavy

Südostwall (SOW) alebo tiež Reichschutzstellung bol plánovaný od marca 1944 ako obranná línia od Malých Karpát cez Bratislavu, ďalej pozdĺž Burgenlandu a Steieru (ríšskej hranice s Maďarskom), ďalej cez vtedajší Untersteiermark a hornú krajinu (dnes Slovinsko k slovinsko-chorvátskej hranici) až k Adrii.

V polovici septembra 1944 sa začali stavebné práce na SOW, aby sa dosiahol priebeh stavieb na línii zo severu na juh, a to v tejto podobe:

Na Slovensku severne od Trenčína začínala línia SOW cez Nové Mesto nad Váhom-Dolné Orešany-Modra-Svätý Jur-východ Malých Karpát k Dunaju pri Bratislave. Bratislava hraničila na juhu s Petržalkou, na ktorej území bolo veľa delostreleckých batérií.

V predmostí Petržalky, kde ležali predvojnové československé bunkre boli zahrnuté do SOW, kde boli začlenené do línií A a B smer juh.

Línia A viedla cez pohoria pred Bergom na línii Berg-Edelstal-Prellenkirchen-Potzneusiedel-Neudorf-Parndorf-východná časť Neusiedlu-k severnému koncu Neusiedlerského jazera pri Viedni. Ďalej viedli opevnenia na línii Winden-Donnerskirchen-Schutzen-Oggau-Rust-Morbisch. Za Morbischom pokračovala línia A na Kroisbach na maďarskú stranu na línii Sopron-Balf-Nagycenk-Hidegseg-Kophaza a ďalej pri Deutschkreutz na rakúsku stranu. Od Deutschkreutz pokračovala cez Nikitisch-Kroatisch Geresdorf pri hranici k Lutzmannsburgu, odtiaľ zasa smer Maďarsko. Línia A pokračovala až k Adrii v oblasti Triest-Koper.

Za líniou A viedla línia B od severu na juh na línii Brucker-Pforte pri Bruck a. d. Leitha-západne Neusiedl k Jois, Bruck-Sommerein oblasť Mannersdorf. Ďalšia línia viedla Schutzen-Oslip-St. Margarethen-Siegendorf-Schattendorf, ďalej až smer Chorvátsko. Rozostup medzi líniou A a B bol od niekoľkých metrov až do 10 km.

Líniu A tvorili zákopy ktoré pri kompletnom vyhotovení mali hĺbku od 5 m až po V-čkové zákopy s hĺbkou 3,5 m pri sklone 55 stupňov. Boli vystužené kamením a drevom a istené ostnatým drôtom.

Tankové prekážky z dračích zubov a betónovćh kociek tvorili zátarasový systém pozostávajúci z obranných zákopov, strážnych postavení, guľometných a granátometných postavení a pripravených obranných postavení. S výnimkou kugelbunkrov, MG-Ringstandov, cestných zátarasov a iných betónových elementov neboli použité iné betónove prvky, respektíve nebola zahrnutá betónová výstavba v rámci SOW. Línia B pozostávala z podobných elementov.

V rámci SOW boli použité nasledovné obranné prvky: Protitankové steny, protitankové kocky, spojovacie obranné zákopy, guľometné postavenia, zákopy pre jedného strelca, pre dvoch strelcov, pre ľahký a ťažký guľomet, MG ringstandy z dreva a z betónu, mínometné postavenia pre 8 cm a 12 cm mínomety, vlnovité zákopy Heinrich pre 3-6 mužov s plechovým krytím, kryty z plechových rámov Siegfried pre 3-6 mužov, postavenia pre mužstvo vystužené drevenými a plechovými tabuľami.
Cesty, mosty a železničná trať v rámci SOW boli vybavené cestnými zátarasmi, hlavne v oblasti Parndorf-Neusiedl am See a pri meste Balf. Južná časť SOW v oblasti Oststeiermark až k Slovinsku bola vybudovaná len čiastočne.

Kugelbunker-02

Výstavba bola naplánovaná v častiach, a to:

Opevnenie Slovenska-Festung Pressburg, Opevnenie Dunaja-sever Bratislavy k Šoproňu, juh Odenburg k Geschriebenstein, Opevnenie Steiermark-sever Geschriebenstein k Kalachu, juh: Kalach k Trifail. V rámci SOW boli do obrany zahrnuté aj stovky domov, školy, pohostinstvá, jazerá.

Pracovné sily ktoré sa podieľali na výstavbe SOW pozostávali z: Hitlerjugendu z Viedne a z Steiermarku, dievčat z BDM, školopovinnej mládeže z oblastí SOW, z povolaných civilistov z regiónov zahrnutých do SOW väčšinou žien a starých mužov, Volkssturmu, RAD, wehrmachtu a jednotiek ženistov, nútene nasadených, civilných a vojnových zajatcov a tisícky maďarských židov. V období 20.1.1945 bolo nasadených pri výstavbe 105 874 ľudí a v období 5.3.1945 102 158 ľudí.

Toľko v skratke ohľadom SOW. Na Slovensku sa dochovalo veľmi málo z tohto unikátneho opevnenia. Niečo bolo zničené počas bojov alebo tesne po vojne, iné časti boli zničené pri výstavbe. No predsa len tu niečo ostalo. Betónové fortifikácie použité v Malých Karpatoch zmapoval a precízne spracoval vo svojom článku Matúš Sládok, no ostalo tu ešte niečo zo SOW? Odpoveď je: áno.

Petržalka (Engerau), časť 17. okresu tretej ríše hrala svojou strategickou polohou významnú úlohu v obrane tretej ríše v rámci SOW. Sčasti nájdené a zdokumentované postavenia v Petržalke by som Vám chcel predstaviť.

Obrana Petržalky sa opierala hlavne o hraničnú čiaru so Slovenským štátom na toku Dunaja, kde sa bohužiaľ už nedochovalo guľometné hniezdo na starom moste oproti mýtnemu domčeku a dva kugelbunkre pri Lide boli taktiež zničené. Ďalší v priestore Janíkov dvor sa tiež nedochoval. Kugelbunkre hrali významnú úlohu v rámci SOW, keďže na 1 km pripadalo 150 vojakov. Tieto betónové gule boli ideálnym nosným prvkom obrany. Vo väčšine prípadov bohužiaľ už nie sú dochované na pôvodnom mieste, ani v pôvodnom postavení. Bohužiaľ ešte dnes prevláda mýtus, že kugelbunkre slúžili ako ochranné objekty pre ľudí pri bombardovaní. Sú stále zamieňané so schutzkugelmi používanými v západnej Európe. Tieto objekty sa však na slovensku nepoužívali.

Kugelbunker bol betónová guľa s oceľovou pletenou výstužou v hornej tretine otvorená o rozmeroch: hrúbka stien 10 cm, výška 160 cm, otvor 66 cm x 43 cm. Kusy použité v rámci SOW oblasť Bratislava-Petržalka boli vyhotovené v betonárke vo Viedni a v dedinke Potzneusiedl v budove bývalého pivovaru, štrk bol ťažený z Potzneusiedlského jazera. Vyhotovením a spracovaním sa kugelbunkre líšia, keďže na vyhotovovaní sa podieľalo veľa firiem na území tretej ríše. Bratislavská oblasť je jediná, kde sa podarilo nájsť kugelbunkre ešte pôvodne osadené (t. j. zakopané) v obrannom systéme. Rozmiestnenie kugelbunkrov bolo v šachovnicovej línii 60 m od seba alebo v päťuholníku tak isto 60m od seba.

Pramene:

www.unterirdisch-forum.de/
L.Banny: Krieg im Burgenland – warten auf den Feuersturm
Verlag Nentwich/Lattner, A-7000 Eisenstadt (1983)
L.Banny: Schild im Osten – Der Südostwall zwischen Donau und Untersteiermark 1944/45
A. Vyčislík-Po stopách osloboditeľov Bratislavy

Autor: Luboš Grznár  Foto: Autor

Zverejnené so súhlasom autora.