Výročie mobilizácie 2016 – Poďakovanie

vyrocie_mobilizacie_2016_titulkafotografie_bBratislava 24. 10. 2016

Tento rok sme si pri príležitosti 78. výročia vyhlásenia všeobecnej mobilizácie z roku 1938 v poradí už šiesty krát pripomenuli udalosti z osudových rokov 1938 – 1939 a vôbec prvý krát sme divákom predstavili aj boje na predmostí mesta Bratislavy v Petržalke, ktoré sa tu odohrali koncom vojny. 

Za týmto účelom sme zorganizovali 24. septembra 2016 podujatie s názvom Mobilizácia 2016. Aj tento rok sa cez vyše stodvadsať účinkujúcich dobrovoľníkov v dobových uniformách alebo v historickom civilnom oblečení predstavilo v dvoch hlavných ukážkach, v ktorých divákom priblížili nešťastné udalosti v Československom pohraničí koncom tridsiatych rokov a boje o Petržalku, medzi Červenou armádou a jednotkami Wehrmachtu. 

Program bojových ukážok obohatil program na pódiu a rôzne atrakcie a aktivity pre návštevníkov, ktoré mohli sledovať alebo priamo vyskúšať počas celého dňa. K takým patrila napríklad aj veľmi obľúbená strelnica, kde si každý mohol zastrieľať z historických zbraní z obdobia druhej svetovej vojny, samozrejme len s expanznou muníciou. 🙂

Módna prehliadka dobovej módy pre dámy aj pánov v podaní zoskupenia Prvorepubliková móda, dobové vojenské tábory, odovzdávanie ocenení za podporu nášho občianskeho združenia a projektu Múzea petržalského opevnenia. 

mobilizacia_2016_dl_4

mobilizacia_2016_dl_3

mobilizacia_2016_dl_7

Program vyvrcholil ukážkami z našej histórie, ktoré sa snažili divákom priblížiť udalosti, aké sa udiali v našej histórii. Prvá ukážka sa už tradične zamerala na obdobie roka 1938, kedy sa zviedli mnohé boje o naše hranice so susednými krajinami Nemeckom, Poľskom a Maďarskom.

mobilizacia_2016_dl_22

mobilizacia_2016_dl_23

mobilizacia_2016_dl_16

V druhej ukážke diváci mohli pozorovať rekonštrukciu bojov o Petržalku – o Bratislavu, kde svoju úlohu dostal aj náš bunker B-S 4, ktorý nemecká armáda využívala sedem rokov aj ako úkryt aj skladisko zbraní a munície. Koncom vojny sa v jeho okolí zviedli boje o Petržalku.

mobilizacia2016_stug_

Vôbec prvý krát ste u nás mohli vidieť účinkovať obrnenú techniku – tanky. V druhej ukážke historických bojov sa tank T-34 na strane Červenej armády stretol v boji s nemeckým StuG na strane Wehrmachtu. Tanky v ukážke podporovali v boji pechotu, StuG nakoniec súboj prehral a ruský T-34 prešiel bojiskom až k bunkru B-S 4, kde následne pomohol pechote objekt obsadiť. 

mobilizacia_2016_dl_15

V rámci programu na pódiu prebehlo aj odovzdávanie ďakovných plakiet partnerom, ktorí dlhodobo podporujú činnosť nášho združenia Múzeum petržalského opevnenia a výraznou mierou sa podieľajú na našich projektoch. Pri tejto príležitosti nesmelo chýbať poďakovanie Vojenskému historickému ústavu, ktoré prišiel prevziať osobne riaditeľ plk. Miloslav Čaplovič, ktorý s nadšením sledoval celé podujatie až do konca. Svojou prítomnosťou nás poctili aj vedúci služobného úradu MO SR Ján Hoľko,  šéf branno-bezpečnostného výboru Anton Hrnko či námestníčka primátora hl. m. SR Bratislavy pani Iveta Plšeková. 

buker_shooting_video_

Video z ukážky streľby z bunkra (klik na obrázok)

Opäť nechýbali praktické ukážky streľby všetkých zbraní objektu B-S 4 “Lány”. Návštevníci mohli vidieť a vychutnať paľbu z ľahkých aj ťažkých guľometov či výbuchy granátov a to doslova z bezprostrednej blízkosti. Zbrane boli predstavené moderátorom postupne, najprv osobitne a na záver ukážky dostali priestor všetky zbrane naraz. Výsledkom bolo veľmi pútavé predstavenie sily a bojaschopnosti ťažkého objektu Československého opevnenia.

Na mieste opäť bolo množstvo dobovej vojenskej techniky aj modernej vojenskej techniky prepožičanej od našich ozbrojených síl, množstvo dobových zbraní, stánkov, fotokútik a rôzne iné atrakcie. 

bunker_event_video

Video z podujatia (klik na obrázok)

Na záver sa chceme ešte raz poďakovať účinkujúcim klubom vojenskej histórie a všetkým návštevníkom, bez ktorých by sa takéto podujatia mohli len ťažko konať. Vďaku znova vyjadrujeme našim partnerom a spolupodieľajúcim sa subjektom, ktorí podporili toto podujatie. Špeciálne poďakovanie patrí Ministerstvu obrany Slovenskej republiky, poslancom Mestskej časti Petržalka a rovnako Magistrátu hlavného mesta SR Bratislavy, bez ktorých finančnej a morálnej podpory by sa podujatie Mobilizácia 2016 neposunulo oproti minulým ročníkom na takú kvalitu a na úroveň, akú tento rok nepochybne dosiahlo.

Fotografie z tohto ročníka postupne PRIPRAVUJEME. Neustále nám pribúdajú a postupne ich zverejňujeme. Budú všetky čoskoro na našom webe TU!

mpo_partneri_mobilizacia2016