MÚZEUM ČESKOSLOVENSKÉHO OPEVNENIA

Predstavenie múzea - Museum introduction - Museum vorstellung More »

ŽIVÁ HISTÓRIA

Živá história - Living history - Belebte geschichte More »

JAZDY PO OPEVNENÍ

Jazda na historických vozidlách po opevnení - Ride by historical cars along fortification - Fahrt durch historische Autos erleben entlang Befestigung More »

OBJAVOVANIE NAŠEJ HISTÓRIE

Objavovanie našej histórie - Discovering our history - Entblößen unsere geschichte More »

GALÉRIA

Galéria fotografií - Photo gallery - Fotogalerie More »

 

Mobilizácia 2014

MOBILIZACIA 2014 title obr

Základné informácie

Kedy: 20. Septembra 2014

Kde: Bratislava – Petržalka, Viedenská cesta (pri hraničnom prechode Berg), Objekt B-S 4

Tento ročník podujatia MOBILIZÁCIA sa bude niesť v duchu dvoch veľkých vojen, ktorých sa zúčastnili aj naše dva bratské národy Česi a Slováci. Pripomenieme si tak udalosti, ktoré dali priestor vzniku nášho prvého vlastného a slobodného štátu Československa a zároveň udalosti, ktoré presne o 20 rokov neskôr viedli k jeho rozbitiu. Vrátime sa spolu do kritických okamihov našich dejín, ktorými si museli prejsť naši starí rodičia a kedy sa na našich hraniciach odohrávali boje s ozbrojenými separatistami.

Budete si môcť užiť ukážky historických udalostí, živú dobovú hudbu, uniformovaných príslušníkov historických ozbrojených zložiek, rôznu vojenskú techniku, dobové vojenské tábory, zákopový systém s drevozemným bunkrom, sprístupnený bude aj objekt ťažkého opevnenia B-S 4 a mnoho ďalšieho!

K dispozícii Vám bude veľké parkovisko, stánky s občerstvením a možnosť si zastrieľať z exp. zbraní.

Fotogaléria z minulých ročníkov: TU a TU

Informácie k podujatiu budeme postupne aktualizovať.

Tešíme sa na Vás!

Work-predinfo-web

70. výročie bojov o Normandiu

Normandia-1-300x232

Spravodajský tím

Od 5. júna do 21. augusta 2014 sa budú v Normandii konať pri príležitosti 70. výročia vylodenia a bojov v Normandii veľkolepé oslavy. Na miesto konania vyrazil aj náš spravodajský tím, ktorý Vám prinesie zaujímavé fotografie a porozpráva aj o samotnom podujatí.

Slováci v Normandii

Slováci sa aktívne podieľali na vylodení a bojoch v Normandii predovšetkým ako bojový piloti, personál ale aj ako veliaci dôstojníci v službách Britského kráľovského letectva (RAF). Podľa zistení Vojenského historického ústavu v Bratislave slúžilo vtedy v RAF okolo 350 Slovákov (Napr. 311. československá peruť.). Hovorí sa aj o mnohých amerických Slovákoch, ktorí sa zúčastnili priamo vylodenia a neskorších pozemných bojov.

Kugelbunkre v rámci Südostwallu

Kugelbunker-1-300x232

Použitie kugelbunkra v rámci Südostwall-u v okolí Bratislavy

Südostwall (SOW) alebo tiež Reichschutzstellung bol plánovaný od marca 1944 ako obranná línia od Malých Karpát cez Bratislavu, ďalej pozdĺž Burgenlandu a Steieru (ríšskej hranice s Maďarskom), ďalej cez vtedajší Untersteiermark a hornú krajinu (dnes Slovinsko k slovinsko-chorvátskej hranici) až k Adrii.

V polovici septembra 1944 sa začali stavebné práce na SOW, aby sa dosiahol priebeh stavieb na línii zo severu na juh, a to v tejto podobe:

Na Slovensku severne od Trenčína začínala línia SOW cez Nové Mesto nad Váhom-Dolné Orešany-Modra-Svätý Jur-východ Malých Karpát k Dunaju pri Bratislave. Bratislava hraničila na juhu s Petržalkou, na ktorej území bolo veľa delostreleckých batérií.

V predmostí Petržalky, kde ležali predvojnové československé bunkre boli zahrnuté do SOW, kde boli začlenené do línií A a B smer juh.

Noc múzeí 2014

Noc-muzei-1-300x232

Dve podujatia v jeden deň

Už tradične sa aj naše OZ Múzeum petržalského opevnenia zapojilo do akcie Noc múzeí. Budete nás tak môcť opäť navštíviť aj v neskorých nočných hodinách, absolvovať exkurziu v doprovode sprievodcu a vypočuť si odborný výklad nielen o opevnení samotnom, ale aj o histórii našej prvej slobodnej vlasti.  Dňa 17. 5. 2014 počas podujatia Noc múzeí 2014 je naše múzeum pre Vás otvorené od 11:00 do 23:00 hod. (Posledná prehliadka do 24:00 hod.). Cez deň sa Vám predstaví OZ INNITOR so zaujímavým sprievodným programom a večer Vás privítame v dobových uniformách.

Tešíme sa na Vašu návštevu!

Reconstruction of bunkers

Rekonstrukcia 1At the beginning

This project was created as the initiative of longtime friends. Our goal is to open renovated bunkers of Czechoslovak fortifications in the area of ​​Bratislava to public in form of museum.