MÚZEUM ČESKOSLOVENSKÉHO OPEVNENIA

Predstavenie múzea - Museum introduction - Museum vorstellung Viac »

ŽIVÁ HISTÓRIA

Živá história - Living history - Belebte geschichte Viac »

VŠETKY NAŠE MÚZEÁ

Pripravujeme pre vás ďalšie objekty v Bratislave! Viac »

OBJAVOVANIE NAŠEJ HISTÓRIE

Objavovanie našej histórie - Discovering our history - Entblößen unsere geschichte Viac »

GALÉRIA

Galéria fotografií - Photo gallery - Fotogalerie Viac »

SRDEČNE VÁS POZÝVAME

Tradičné podujatie VÝROČIE MOBILIZÁCIE 1938. Bojové ukážky, bohatý sprievodný program, dobová hudba a mnoho ďalšieho. Viac »

 

Hraničný stĺp opäť na svojom mieste

osadenie_stĺp_colníci_2016Hraničný orientačný stĺp opäť na svojom mieste

Spolok histórie colníctva a finančnej správy sa tento rok zaslúžil o rekonštrukciu posledného dochovaného československého hraničného orientačného stĺpu na území našej republiky. Stĺp je osadený v Prešovskom kraji na hraničnom prechode. Jeho dokonalú repliku budete čoskoro môcť vidieť aj v Bratislave.
Sme nesmierne radi, že sme aj my mohli aspoň trošičku priložiť ruku k dielu :o)

Pripomeňme si, že sa nejedná len o dochovaný hraničný orientačný stĺp, ale vo svojej dobe bol predovšetkým jedným zo symbolov slobodného Československa a dnes môže byť rovnako symbolom našej úcty k našej bohatej histórii.

Blahoželáme k úspešnému zavŕšeniu tohoto krásneho projektu všetkým, ktorí sa na ňom podieľali!

Mobilizácia 2016

mobilizácia_2016_titulkaPodujatie pri príležitosti 78. výročia všeobecnej mobilizácie

Základné informácie

Už šiestym rokom sa v Bratislave koncom septembra koná spomienkové podujatie zamerané predovšetkým na prezentáciu vojenskej histórie a udalostí v posledných tragických rokoch existencie našej prvej demokratickej Československej republiky. Hlavným bodom programu sú tento rok opäť dve ukážky s participáciou klubov vojenskej histórie. Tento rok si okrem bojov o hranice v osudové roky 1938 a 1939 priblížime aj oslobodzovanie Petržalky na sklonku druhej svetovej vojny v roku 1945. Súčasťou programu je aj niekoľko menších ukážok, ktoré si pre Vás pripravili kluby vojenskej histórie. Programom Vás počas celého dňa bude sprevádzať moderátor. Organizátorom podujatia je OZ Múzeum petržalského opevnenia.

Kedy: 24. septembra 2016

Kde: Bratislava – Petržalka, Viedenská cesta (pri hraničnom priechode Berg), areál Múzea petržalského opevnenia (objekt B-S 4 “Lány”)

Ukážky: Situácia na hraniciach republiky v roku 1938 a jej tragické udalosti, a premiéra ukážky bojov o Petržalku v roku 1945.

Vstupné: ZADARMO

Noc múzeí a galérií 2016

noc_múzeí_2016Noc múzeí a galérií 2016

Už tradične sa aj naše OZ Múzeum petržalského opevnenia zapojilo do akcie Noc múzeí. Budete nás tak môcť opäť navštíviť aj v neskorých nočných hodinách, absolvovať exkurziu v doprovode sprievodcu a vypočuť si odborný výklad nielen o opevnení samotnom, ale aj o histórii našej vlasti a o mnohých ďalších zaujímavostiach.  Dňa 21. 5. 2016, počas podujatia Noc múzeí, je naše múzeum pre Vás otvorené od 10:00 do 23:00 hod. (Posledná prehliadka začína 22:30 a trvá do 24:00 hod.).

U nás je vstupné dobrovoľné. (Neplatí však pre vstup do ostatných múzeí.) 

Tešíme sa na Vašu návštevu!

Fotogaléria z predošlých ročníkov: TU

Bližšie informácie k podujatiu: TU

Mobilizácia 1938

Pochod generála M. R. Štefánika

ochod_Štefánik_2016_300x233Pochod generála M. R. Štefánika

Dňa 30. 4. 2016 sme si uctili pamiatku generála M. R. Štefánika organizovaným pochodom dlhým 20 km, smerujúcim z mesta Senec k Malej mohyle v Ivanke pri Dunaji.

Príjemne strávené predpoludnie v priateľskej spoločnosti, zloženej prevažne z príslušníkov ozbrojených zložiek zo Slovenskej aj Českej republiky, doplnilo krásne počasie. Na záver pochodu sme si v tieni stromov pri pamätníku spoločne pripomenuli významné miľníky zo života generála M. R. Štefánika. Po chvíli odpočinku sme sa pristavenými autobusmi zviezli späť do areálu v Senci, kde nám boli odovzdané pamätné diplomy a vyznamenania.

Ďakujeme organizátorom aj povereným veliteľom náhradníkom! :o)