MÚZEUM ČESKOSLOVENSKÉHO OPEVNENIA

Predstavenie múzea - Museum introduction - Museum vorstellung More »

ŽIVÁ HISTÓRIA

Živá história - Living history - Belebte geschichte More »

JAZDY PO OPEVNENÍ

Jazda na historických vozidlách po opevnení - Ride by historical cars along fortification - Fahrt durch historische Autos erleben entlang Befestigung More »

OBJAVOVANIE NAŠEJ HISTÓRIE

Objavovanie našej histórie - Discovering our history - Entblößen unsere geschichte More »

GALÉRIA

Galéria fotografií - Photo gallery - Fotogalerie More »

SRDEČNE VÁS POZÝVAME

Tradičné podujatie VÝROČIE MOBILIZÁCIE 1938. Bojové ukážky, bohatý sprievodný program, dobová hudba a mnoho ďalšieho. More »

 

Night of lanterns

Noc_lampasovNight of lanterns

Postupne chystáme každoročné piatkové večery v znamení lampášov.

Budete si tak môcť prezrieť objekt v tajuplnom zlatistom osvetlení a zažiť pravú atmosféru života v bunkri tak, ako ho zažívali vojaci v tridsiatych rokoch.

Privítame Vás v dobových uniformách, atmosféru doplní dobová hudba, stretnete sa s dobovou hraničnou kontrolou, prezriete si naaranžované poľné opevnenie s drevozemným bunkrom a na zahriatie Vám okrem dobrej nálady ponúkneme aj horúci čaj, či varené víno :o) . 

Tešíme sa na Vás každý piatok od 21.11.2014 až do 19.12.2014!

(more…)

Expedition LA LIGNE MAGINOT 2/2

Vo výšinách 2.862 mnm.10580011_781940161858470_5467605742225894939_n

Na vrchole.

Od pevnosti Col de Restefond je to už len kúsok. Po ceste Route de Nice sme sa našim vozidlom doplazili ku vrchu Cole de la Bonette. Na plániku našej trasy šlo o najvyššie položené miesto, ktoré sme mali dosiahnuť. Na rozdiel od minuloročnej expedície do talianskych Álp, kde sme si celú trasu k delostreleckej tvrdzi pekne vyšlapali po svojich, sme sa k tomuto prevýšeniu dostali autom. Teda takmer. Okolo vrcholu sa krúti vozovka, ktorá zároveň slúži ako odpočívadlo a parkovisko. Tí menej ambiciózny sa môžu uspokojiť s tabuľkou umiestnenou priamo na parkovisku, my sme sa však bez zbytočného hlasovania rozhodli vybehnúť až na samý vrchol. V tejto výške je už trochu problém s dýchaním a tak sme po pár krokoch podozrivo stíchli. Postupným vzájomným predbiehaním sa v tejto komornej chvíľke sme sa nakoniec všetci ocitli až na samom vrchu. Tu nás, ako inak, čakal pohľad na obnažené pohoria, ktoré sa týčili všade vôkol nás. Pre lepší výhľad je tu vybudovaná pozorovateľňa a pre orientáciu slúži vodorovná maľba podobná panoramatickej fotografii.

(more…)

Remembrance day

deň_veteránov_rememberance_day
(more…)

Pin Up Calendar

Kalendar_pin_upPin up kalendár 2014

Historicky první projekt svého druhu, kalendář s pin up tématikou, věnovaný výročí konce 2. světové války. Připomeňte si významná data největšího konfliktu v dějinách lidstva a poznejte dobové uniformy téměř všech válčících států v netradičním pin up podání! 12 druhoválečných uniforem na čtrnácti barevných fotografiích v lehce humorné stylizaci i příběhu. Vyznačená významná data 2. světové války, popisky uniforem a odkazy na přední česká a slovenská muzea a instituce s válečnou tématikou. (more…)

Expedícia LA LIGNE MAGINOT 1/2

10580011_781940161858470_5467605742225894939_nDesať dní strávených vo Francúzskych Alpách.

Za štyri roky sme v rámci našej lásky k objektom československého opevnenia absolvovali aj mnohé výlety za bunkrami v zahraničí a to od Čiech, Talianska, Švajčiarska až po Francúzsko. Dlho som váhal, či dokážem takúto expedíciu opísať v článku tak, aby som dostatočne vystihol atmosféru a vzrušenie, ktoré v nás po celý čas bdelo. Postupom času však pomaly začínajú moje spomienky riednuť a podaktoré zážitky z týchto výprav dočista zmizli z mojej pamäte. Bola by však škoda, ak by som ich nezaznamenal do písomnej podoby, ktorou si budeme môcť tieto neobyčajné a často krát šialené chvíle pripomínať.

(more…)