MÚZEUM ČESKOSLOVENSKÉHO OPEVNENIA

Predstavenie múzea - Museum introduction - Museum vorstellung More »

ŽIVÁ HISTÓRIA

Živá história - Living history - Belebte geschichte More »

JAZDY PO OPEVNENÍ

Jazda na historických vozidlách po opevnení - Ride by historical cars along fortification - Fahrt durch historische Autos erleben entlang Befestigung More »

OBJAVOVANIE NAŠEJ HISTÓRIE

Objavovanie našej histórie - Discovering our history - Entblößen unsere geschichte More »

GALÉRIA

Galéria fotografií - Photo gallery - Fotogalerie More »

SRDEČNE VÁS POZÝVAME

Tradičné podujatie VÝROČIE MOBILIZÁCIE 1938. Bojové ukážky, bohatý sprievodný program, dobová hudba a mnoho ďalšieho. More »

 

Expedícia LA LIGNE MAGINOT 1/2

http://zapisnik.fortif.net/128509-opevneni-prusmyku-restefond/

Noc lampášov

Noc_lampasovPiatkové večery vo svetle lampášov

Postupne chystáme každoročné piatkové večery v znamení lampášov.

Budete si tak môcť prezrieť objekt v tajuplnom zlatistom osvetlení a zažiť pravú atmosféru života v bunkri tak, ako ho zažívali vojaci v tridsiatych rokoch.

Privítame Vás v dobových uniformách, atmosféru doplní dobová hudba, oživený bude celý areál dobovým životom a na zahriatie Vám ponúkneme horúci čaj, či varené víno.

Tešíme sa na Vás každý piatok od 21.11.2014 až do 19.12.2014!

(more…)

Odborná exkurzia študentov

Študentky_muzeológiaOdborná exkurzia študentov Filozofickej fakulty UK v Bratislave, katedry Etnológie a muzeológie v Múzeu Petržalského opevnenia.

(Článok uverejnený v časopise Muzeológia a kultúrne dedičstvo, vedecký recenzovaný časopis.)

V závere letného semestra 2014, dňa 21. mája, sme mali možnosť ako študenti odborov Muzeológia a kultúrne dedičstvo a Etnológia a kultúrna antropológia absolvovať odbornú exkurziu do Múzea Petržalského opevnenia. Exkurzie s odborným výkladom priamo v meste, kde odbor Muzeológia a kultúrne dedičstvo pôsobí, ponúka nám študentom možnosť lepšie spoznať svoje okolie, v ktorom sa každodenne pohybujeme a objaviť tak nové poznatky, ktoré máme niekedy takpovediac pod nosom, ale za normálnych okolností by sme si ich nevšimli. 

Rekordný ročník 2014

Mobiliyacia 2014

Bratislava

Československá Stráž obrany štátu v boji proti Freikorps, cvičenie nemeckej armády, množstvo historickej vojenskej techniky a rekordný záujem divákov. V Bratislave sme si takto pripomenuli výročie vyhlásenia všeobecnej mobilizácie z roku 1938, kedy sa naša prvá slobodná republika bránila pred vpádom znepriatelených štátov.

Za týmto účelom sme zorganizovali 20. septembra 2014 podujatie s názvom Mobilizácia 2014. Šesťdesiat účinkujúcich dobrovoľníkov v dobových uniformách a mnoho ďalších v historickom civilnom oblečení sa predstavilo v dvoch ukážkach, v ktorých divákom priblížili nešťastné udalosti v Československom pohraničí koncom tridsiatych rokov a rekonštrukciu nemeckého cvičenia proti objektom opevnenia. V rámci sprievodného programu si návštevníci pozreli aj módnu prehliadku dobového oblečenia, živé koncertné vystúpenie, zraz vojenskej historickej techniky a mnoho ďalšieho. (more…)

V čase zrady 1938

Mnichov 02

Stalo sa to skutočne bez výstrelu?

Po desiatkach rokov neustáleho opakovania sa v našich médiách a bohužiaľ aj v učebniciach sa ustálilo klišé, že v roku 1938-39 sa Československo vzdalo bez jediného výstrelu. Faktom ale zostáva, že o československé pohraničie zviedli príslušníci našich ozbrojených zložiek krvavú tajnú vojnu, ktorej sa zúčastnilo na oboch stranách konfliktu mnoho desiatok tisíc mužov.

(more…)