MÚZEUM ČESKOSLOVENSKÉHO OPEVNENIA

Predstavenie múzea - Museum introduction - Museum vorstellung More »

ŽIVÁ HISTÓRIA

Živá história - Living history - Belebte geschichte More »

JAZDY PO OPEVNENÍ

Jazda na historických vozidlách po opevnení - Ride by historical cars along fortification - Fahrt durch historische Autos erleben entlang Befestigung More »

OBJAVOVANIE NAŠEJ HISTÓRIE

Objavovanie našej histórie - Discovering our history - Entblößen unsere geschichte More »

GALÉRIA

Galéria fotografií - Photo gallery - Fotogalerie More »

SRDEČNE VÁS POZÝVAME

Tradičné podujatie VÝROČIE MOBILIZÁCIE 1938. Bojové ukážky, bohatý sprievodný program, dobová hudba a mnoho ďalšieho. More »

 

Kalendár venovaný hrdinkám

Kalendar_pin_up_ZoliumKalendár venovaný bojujúcim ženám

Blížiaci sa koniec roka 2014 nám priniesol aj kalendár, ktorým chcú autorky projektu pri príležitosti 70. výročia ukončenia druhej svetovej vojny pripomenúť predovšetkým tie ženy, ktoré sa v tomto konflikte zúčastnili aktívne. Ženy hrdinky, ktoré pohodlie civilného života vymenili za peklo bojiska často tisíce kilometrov vzdialeného od ich domova.

Zmena otváracích hodín a sezóny

Informácie 1ZMENA OTVÁRACÍCH HODÍN A SEZÓNY:

Pre pokračujúce časovo náročné rekonštrukčné práce sme sa rozhodli pozmeniť otváracie hodiny. Zaviedli sme zimnú pracovnú sezónu, počas ktorej je naše múzeum pre návštevníkov zatvorené. (Výnimkou je päť piatkových večerov akcie Noc lampášov.)

Otváracie hodiny na rok 2014-2015:

Sobota: 11:00-18:00 hod.

Nedeľa: Zatvorené

November až marec: ZATVORENÉ

Novelizácia zákona o zbraniach a strelive

Legis_TellumNovelizácia zákona o zbraniach a strelive

Zákon o zbraniach a strelive zásadne ovplyvňuje aj činnosť klubov vojenskej histórie, rovnako ako aj naše združenie a múzeum samotné, ktorých úlohou je predovšetkým kultúrny a edukatívny prínos širokej verejnosti formou verejných podujatí a prezentácií.

Tieto podujatia a prezentácie by sa nezaobišli bez zbraní špeciálne upravených pre tento účel. Preto aj novelizácia zákona, na pohľad s touto činnosťou nesúvisejúceho, môže mať zásadný vplyv na činnosť klubov či jednotlivcov.

Za ochranou práv, nie len majiteľov “ostrých” strelných zbraní, stojí aj združenie Legis Telum.

Chystá sa ďalšia novelizácia zákona o zbraniach a strelive, ktorá zasiahne aj práve spomínané upravené – tzv. expanzné – zbrane.

Night of lanterns

Noc_lampasovNight of lanterns

Postupne chystáme každoročné piatkové večery v znamení lampášov.

Budete si tak môcť prezrieť objekt v tajuplnom zlatistom osvetlení a zažiť pravú atmosféru života v bunkri tak, ako ho zažívali vojaci v tridsiatych rokoch.

Privítame Vás v dobových uniformách, atmosféru doplní dobová hudba, stretnete sa s dobovou hraničnou kontrolou, prezriete si naaranžované poľné opevnenie s drevozemným bunkrom a na zahriatie Vám okrem dobrej nálady ponúkneme aj horúci čaj, či varené víno :o) . 

Tešíme sa na Vás každý piatok od 21.11.2014 až do 19.12.2014!

(more…)

Expedition LA LIGNE MAGINOT 2/2

Vo výšinách 2.862 mnm.10580011_781940161858470_5467605742225894939_n

Na vrchole.

Od pevnosti Col de Restefond je to už len kúsok. Po ceste Route de Nice sme sa našim vozidlom doplazili ku vrchu Cole de la Bonette. Na plániku našej trasy šlo o najvyššie položené miesto, ktoré sme mali dosiahnuť. Na rozdiel od minuloročnej expedície do talianskych Álp, kde sme si celú trasu k delostreleckej tvrdzi pekne vyšlapali po svojich, sme sa k tomuto prevýšeniu dostali autom. Teda takmer. Okolo vrcholu sa krúti vozovka, ktorá zároveň slúži ako odpočívadlo a parkovisko. Tí menej ambiciózny sa môžu uspokojiť s tabuľkou umiestnenou priamo na parkovisku, my sme sa však bez zbytočného hlasovania rozhodli vybehnúť až na samý vrchol. V tejto výške je už trochu problém s dýchaním a tak sme po pár krokoch podozrivo stíchli. Postupným vzájomným predbiehaním sa v tejto komornej chvíľke sme sa nakoniec všetci ocitli až na samom vrchu. Tu nás, ako inak, čakal pohľad na obnažené pohoria, ktoré sa týčili všade vôkol nás. Pre lepší výhľad je tu vybudovaná pozorovateľňa a pre orientáciu slúži vodorovná maľba podobná panoramatickej fotografii.

(more…)