MÚZEUM ČESKOSLOVENSKÉHO OPEVNENIA

Predstavenie múzea - Museum introduction - Museum vorstellung More »

ŽIVÁ HISTÓRIA

Živá história - Living history - Belebte geschichte More »

JAZDY PO OPEVNENÍ

Jazda na historických vozidlách po opevnení - Ride by historical cars along fortification - Fahrt durch historische Autos erleben entlang Befestigung More »

OBJAVOVANIE NAŠEJ HISTÓRIE

Objavovanie našej histórie - Discovering our history - Entblößen unsere geschichte More »

GALÉRIA

Galéria fotografií - Photo gallery - Fotogalerie More »

SRDEČNE VÁS POZÝVAME

Tradičné podujatie VÝROČIE MOBILIZÁCIE 1938. Bojové ukážky, bohatý sprievodný program, dobová hudba a mnoho ďalšieho. More »

 

Krst knihy

Šiesta_nábojnicaKrst knihy Šiesta nábojnica

Dňa 19. 8. 2015 sme sa aktívne zúčastnili prezentácie knihy Šiesta nábojnica od Ľubomíra Horníka v Panta Rhei na Poštovej ulici v Bratislave.

Na prezentáciu sme poskytli niekoľko našich exponátov.

(more…)

5K Memorial run

5K_Memorial_Run_20155K Memoriál – beh/chôdza

Občianske združenie INNITOR s  podporou MV SR, www.specialunits.sk, hlavným sponzorom SOG – Tactical s.r.o., a partnerom MPO,  zdravotníckym zabezpečením z Academy of Emergency Medicine usporiada dňa 12. septembra 2015 Charitatívno-športové podujatie – spomienkový beh na tých príslušníkov právo presadzujúcich zložiek (Polícia, Mestská polícia, ZVJS, Finančná správa, Vojenská polícia), ktorí pri výkone služby prišli o život.

Ide už o druhý ročník a cieľom je dostať myšlienku OZ INNITOR do povedomia širšej verejnosti a pokračovať v  tradícii spomienkových podujatí. (more…)

77. Mobilization Anniversary Event

 mobilizácia_2015-b77. Mobilization Anniversary Event

Basic informations:

The commemorative event focused mainly on the presentation of military history and the tragic events of the last years of our first democratic Czechoslovak Republic is taking place in Bratislava on 28.9. 2015 (Saturday) for the fifth year. The main part/item of programm is represented by two fighting demonstrations with the military history clubs participation. Introduction of the main weapons of the BS 4 “Lany” object, as well as their shooting, also belongs to that demonstration. The amount of historical attractions and a varied accompanying program is also held on this above mentioned event accompanied by a moderator. 77. mobilization anniversary event is organized by OZ/Civic association “Petržalka fortification museum“.

Together we will return to the critical moments of our history, which our grandparents had to go through. It happened at a time when fighting with the armed separatists and foreign armies was taking place at our borders.

When: September 26, 2015

Where: Bratislava – Petržalka, Vienna Road (at the border crossing Berg), the area of “Petržalka fortification museum“ (BS 4 “Lany” object).

Demonstrations: The situation at the border of the Republic in 1938 and tragic events chained with it, as well as the premiere of the demonstration of the fighting for sub-Carpathian Russia in Slovakia.
(more…)

Military Act of the Year

Vojenský čin roka 2014Vojenský_čin_roka_2015

Aj tento rok vyhlásil rezort obrany laureátov už 18. ročníka ankety Vojenský čin roka. Anketa Vojenský čin roka každoročne oceňuje ľudí, predovšetkým príslušníkov ozbrojených síl Slovenskej republiky, ale aj obyčajných ľudí či občianske združenia a organizácie, v kategóriách Záchrana života, Pomoc verejnosti a Priateľ armády. Jej cieľom je spoločensky a morálne oceniť ľudí, ktorí nezištne pomohli v krízových situáciách, alebo vyvíjajú dobrovoľnícke aktivity v spojení s armádou či vojenskou históriou.

Tento rok sme aj my, ako občianske združenie Múzeum petržalského opevnenia, mali tú česť ocitnúť sa medzi nominovanými v kategórii Priateľ armády  a zúčastniť sa na slávnostnom galaprograme, ktorý sa konal v Klube Ministerstva obrany SR, dňa 22. 6. 2015.  (more…)

Project Our city

Project Our citynaše_mesto

Tento rok sme už po štvrtýkrát privítali firemných dobrovoľníkov v rámci projektu Naše Mesto. Mohli si vyskúšať rekonštrukčné práce na opevnení a svojou troškou prispieť k obnove týchto pamiatok.

Počas dňa sa podarilo vyzbierať obrovské množstvo kameňa, ktorý bol na tento pozemok vyvážaný v minulosti z rôznych stavebných prác v Bratislave. Tým sme pripravili areál múzea na ďalšiu fázu výsadby nového trávnika. Dobrovoľníci ďalej čistili a natierali protitankové prekážky a pomáhali s prácami priamo v objekte múzea B-S 4 “Lány”.

(more…)